Connect with us

2019 Canada Winter Games

Complete Winter Games Schedule for Tuesday, February 26. All sports, times, and venues

Published

28 minute read

 

Tuesday, February 26, 2019
08:50 Alpine Skiing Giant Slalom Female Final – Run 1 Nakiska Ski Resort (Kananaskis)
09:00 Archery Compound – Individual Female Qualifying – Round 1 Westerner Park
09:00 Archery Compound – Individual Male Qualifying – Round 1 Westerner Park
09:00 Archery Compound – Team Mix Qualifying – Round 1 Westerner Park
09:00 Badminton Singles Female Quarterfinals – QF 01 – Béatrice Guay vs Talia Ng Gary W. Harris Canada Games Centre
09:00 Badminton Singles Female Quarterfinals – QF 02 – Eliana Ruobing Zhang vs Jacqueline Cheung Gary W. Harris Canada Games Centre
09:00 Curling Female Preliminaries – Draw 5 – Sheet 02 – NT vs QC Pidherney Curling Centre
09:00 Curling Female Preliminaries – Draw 5 – Sheet 04 – AB vs MB Pidherney Curling Centre
09:00 Curling Male Preliminaries – Draw 5 – Sheet 03 – NT vs QC Pidherney Curling Centre
09:00 Curling Male Preliminaries – Draw 5 – Sheet 05 – AB vs MB Pidherney Curling Centre
09:00 Curling Male Preliminaries – Draw 5 – Sheet 11 – NS vs ON Pidherney Curling Centre
09:00 Squash Team Competition Male Pool A – Encounter 012 – QC vs SK Gary W. Harris Canada Games Centre
09:00 Squash Team Competition Male Pool A – Encounter 014 – MB vs PE Gary W. Harris Canada Games Centre
09:00 Squash Team Competition Male Pool B – Encounter 013 – NB vs NS Gary W. Harris Canada Games Centre
09:00 Squash Team Competition Male Pool B – Encounter 015 – AB vs NL Gary W. Harris Canada Games Centre
09:15 Badminton Singles Female Quarterfinals – QF 03 – Camille Leblanc vs Sydney Arseneault Gary W. Harris Canada Games Centre
09:15 Badminton Singles Female Quarterfinals – QF 04 – Rachel Chan vs WENDY ZHANG Gary W. Harris Canada Games Centre
09:30 Badminton Singles Male Quarterfinals – QF 01 – Anthony Nguyen vs Imran Wadia Gary W. Harris Canada Games Centre
09:30 Badminton Singles Male Quarterfinals – QF 02 – Antonio li vs Félix Tessier Gary W. Harris Canada Games Centre
09:45 Badminton Singles Male Quarterfinals – QF 03 – Kevin vs Miklos Kanyasi Gary W. Harris Canada Games Centre
09:45 Badminton Singles Male Quarterfinals – QF 04 – Mathieu Morneau vs Yunzhi Chen Gary W. Harris Canada Games Centre
09:45 Snowboard Parallel Giant Slalom Female Qualification – Qualification Canyon Ski Resort
10:00 Alpine Skiing Giant Slalom Male Final – Run 1 Nakiska Ski Resort (Kananaskis)
10:00 Badminton Doubles Female Quarterfinals – QF 01 – Leblanc/Ruan vs Ngai/Wong Gary W. Harris Canada Games Centre
10:00 Badminton Doubles Female Quarterfinals – QF 02 – Cheung/Kwan vs Choi/Lai Gary W. Harris Canada Games Centre
10:00 Cross Country Skiing Sprint, Free Female Qualification – Qualification River Bend Golf and Recreation Area
10:00 Cross Country Skiing Sprint, Free Male Qualification – Qualification River Bend Golf and Recreation Area
10:00 Judo Individual – 44 kg Female Preliminaries A – Encounter 001 – Kimiko Kamstra vs Lydia Enman Westerner Park
10:00 Judo Individual – 44 kg Female Preliminaries A – Encounter 003 – Kimiko Kamstra vs Sophie Lapointe Westerner Park
10:00 Judo Individual – 44 kg Female Preliminaries A – Encounter 005 – Lydia Enman vs Sophie Lapointe Westerner Park
10:00 Judo Individual – 44 kg Female Preliminaries B – Encounter 002 – Angelina McCristall vs Devrie Newsted Westerner Park
10:00 Judo Individual – 44 kg Female Preliminaries B – Encounter 004 – Devrie Newsted vs Evelyn Beaton Westerner Park
10:00 Judo Individual – 44 kg Female Preliminaries B – Encounter 006 – Angelina McCristall vs Evelyn Beaton Westerner Park
10:00 Judo Individual – 48 kg Female Quarter Finals – Encounter 101 – Lilly Keefe vs Paige Irwin Westerner Park
10:00 Judo Individual – 48 kg Female Quarter Finals – Encounter 102 – Klavdia Danilkov vs Mathilde Simard-Lejeune Westerner Park
10:00 Judo Individual – 48 kg Female Quarter Finals – Encounter 103 – Alyssa Shimabukuro vs Paige Walfield Westerner Park
10:00 Judo Individual – 48 kg Female Quarter Finals – Encounter 104 – Ema Tesanovic vs Mahée Savoie Westerner Park
10:00 Judo Individual – 48 kg Female Semifinals – Encounter 201 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 48 kg Female Semifinals – Encounter 202 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 48 kg Female Repechage A – Encounter 211 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 48 kg Female Repechage A – Encounter 212 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 48 kg Female Repechage B – Encounter 221 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 48 kg Female Repechage B – Encounter 222 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 52 kg Female Preliminaries – Encounter 001 – Michelle Grisales vs Sarah Maloum Westerner Park
10:00 Judo Individual – 52 kg Female Preliminaries – Encounter 002 – Emily Rogowsky vs Justine Pierce Westerner Park
10:00 Judo Individual – 52 kg Female Quarter Finals – Quarter Finals 001 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 52 kg Female Quarter Finals – Quarter Finals 002 – Nina Zigic vs Rebecca Ouellette Westerner Park
10:00 Judo Individual – 52 kg Female Quarter Finals – Quarter Finals 003 – Isabella Greene vs Kondelia Karas Westerner Park
10:00 Judo Individual – 52 kg Female Quarter Finals – Quarter Finals 004 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 52 kg Female Repechage A – Repechage 101 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 52 kg Female Repechage A – Repechage 102 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 52 kg Female Repechage B – Repechage 201 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 52 kg Female Repechage B – Repechage 202 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 50 kg Male Preliminaries – Encounter 001 – Euan Leo Litzenberger vs Kelden Christ – Bonnell Westerner Park
10:00 Judo Individual – 50 kg Male Quarter Finals – Encounter 101 – Douglas O’Brien vs Mikey Perry Westerner Park
10:00 Judo Individual – 50 kg Male Quarter Finals – Encounter 102 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 50 kg Male Quarter Finals – Encounter 103 – Félix-Olivier Bertrand vs Maximus Joe Westerner Park
10:00 Judo Individual – 50 kg Male Quarter Finals – Encounter 104 – Chris Poitras vs RJ Hetherington Westerner Park
10:00 Judo Individual – 50 kg Male Semifinals – Encounter 201 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 50 kg Male Semifinals – Encounter 202 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 50 kg Male Repêchage A – Encounter 401 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 50 kg Male Repêchage B – Encounter 501 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 50 kg Male Repêchage B – Encounter 502 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 55 kg Male Preliminaries – Encounter 001 – Katsuo Leung vs Tylor Collin Westerner Park
10:00 Judo Individual – 55 kg Male Preliminaries – Encounter 002 – Chris Campbell vs Simon paquet Westerner Park
10:00 Judo Individual – 55 kg Male Preliminaries – Encounter 003 – Kadin Christ-Bonnell vs Korin Gardner Westerner Park
10:00 Judo Individual – 55 kg Male Preliminaries – Encounter 004 – Justin Matthew Mckay vs Ryan Conklin-Bric Westerner Park
10:00 Judo Individual – 55 kg Male Semifinals – Encounter 201 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 55 kg Male Semifinals – Encounter 202 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 55 kg Male Repêchage A – Encounter 401 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 55 kg Male Repêchage A – Encounter 402 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 55 kg Male Repêchage B – Final 501 – Bronze Medal Westerner Park
10:00 Judo Individual – 55 kg Male Repêchage B – Final 502 – Bronze Medal Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Preliminaries – Encounter 001 – Arno Blacquière vs Stas Sheshnev Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Preliminaries – Encounter 002 – Brandon Hanson vs Ian Simpson Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Preliminaries – Encounter 003 – Anthony Bruce Henry vs Daniel McCristall Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Preliminaries – Encounter 004 – Maximus Louis Litzenberger vs Rocco Canil Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Preliminaries – Encounter 005 – Joel Demaere vs Nolan Walsh Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Preliminaries – Encounter 006 – Robin Khairallah vs Tobias Hood Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Quarter Finals – Encounter 101 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Quarter Finals – Encounter 102 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Quarter Finals – Encounter 103 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Quarter Finals – Encounter 104 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Semifinals – Encounter 201 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Semifinals – Encounter 202 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Repêchage A – Encounter 211 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Repêchage A – Encounter 212 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Repêchage B – Encounter 401 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Repêchage B – Encounter 402 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Repêchage B – Encounter 403 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Repêchage B – Encounter 404 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Repêchage C – Encounter 501 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 60 kg Male Repêchage C – Encounter 502 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 66 kg Male Preliminaries – Encounter 001 – Erik Vandersanden vs Ethan Kean Westerner Park
10:00 Judo Individual – 66 kg Male Preliminaries – Encounter 002 – Kyle Troy Mckay vs Samuel McGraw Westerner Park
10:00 Judo Individual – 66 kg Male Quarter Finals – Encounter 101 – Finn Schroeder vs Rust Westerner Park
10:00 Judo Individual – 66 kg Male Quarter Finals – Encounter 102 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 66 kg Male Quarter Finals – Encounter 103 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 66 kg Male Quarter Finals – Encounter 104 – Dylan Sheppard vs Joshua Roy Blake Westerner Park
10:00 Judo Individual – 66 kg Male Semifinals – Encounter 201 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 66 kg Male Semifinals – Encounter 202 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 66 kg Male Repêchage A – Encounter 401 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 66 kg Male Repêchage A – Encounter 402 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 66 kg Male Repêchage A – Encounter 403 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 66 kg Male Repêchage A – Encounter 404 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 66 kg Male Repêchage B – Encounter 501 Westerner Park
10:00 Judo Individual – 66 kg Male Repêchage B – Encounter 502 Westerner Park
10:15 Badminton Doubles Female Quarterfinals – QF 03 – Chan/Wang vs Cheng/Zhang Gary W. Harris Canada Games Centre
10:15 Badminton Doubles Female Quarterfinals – QF 04 – Arseneault/GIllies vs Mocanu/Zhang Gary W. Harris Canada Games Centre
10:30 Badminton Doubles Male Quarterfinals – QF 01 – Morneau/Nguyen vs Sohani/Sohani Gary W. Harris Canada Games Centre
10:30 Badminton Doubles Male Quarterfinals – QF 02 – Bauer/Lee vs Nichols/Tessier Gary W. Harris Canada Games Centre
10:30 Snowboard Parallel Giant Slalom Male Qualification – Qualification Canyon Ski Resort
10:45 Badminton Doubles Male Quarterfinals – QF 03 – Chen/Wang vs Lu/Luo Gary W. Harris Canada Games Centre
10:45 Badminton Doubles Male Quarterfinals – QF 04 – Choi/Laperriere vs Lai/Feng Gary W. Harris Canada Games Centre
10:45 Cross Country Skiing Para-Nordic Sitting – 2.5 km Female Final – Race River Bend Golf and Recreation Area
10:45 Cross Country Skiing Para-Nordic Sitting – 2.5 km Male Final – Race River Bend Golf and Recreation Area
10:45 Cross Country Skiing Para-Nordic Standing – 2.5 km Female Final – Race River Bend Golf and Recreation Area
10:45 Cross Country Skiing Para-Nordic Standing – 2.5 km Male Final – Race River Bend Golf and Recreation Area
11:15 Alpine Skiing Giant Slalom Female Final – Run 2 Nakiska Ski Resort (Kananaskis)
11:15 Badminton Doubles Mix Quarterfinals – QF 01 Gary W. Harris Canada Games Centre
11:15 Badminton Doubles Mix Quarterfinals – QF 02 Gary W. Harris Canada Games Centre
11:30 Badminton Doubles Mix Quarterfinals – QF 03 Gary W. Harris Canada Games Centre
11:30 Badminton Doubles Mix Quarterfinals – QF 04 Gary W. Harris Canada Games Centre
12:00 Snowboard Parallel Giant Slalom Female Round of 16 – Run 1 Canyon Ski Resort
12:00 Snowboard Parallel Giant Slalom Female Round of 8 – Run 1 Canyon Ski Resort
12:00 Snowboard Parallel Giant Slalom Female Round of 8 – Run 2 Canyon Ski Resort
12:00 Snowboard Parallel Giant Slalom Female Round of 8 – Run 3 Canyon Ski Resort
12:00 Snowboard Parallel Giant Slalom Female Round of 8 – Run 4 Canyon Ski Resort
12:00 Snowboard Parallel Giant Slalom Female Round of 4 – Run 1 Canyon Ski Resort
12:00 Snowboard Parallel Giant Slalom Female Round of 4 – Run 2 Canyon Ski Resort
12:00 Snowboard Parallel Giant Slalom Female Finals – Big Final Canyon Ski Resort
12:00 Snowboard Parallel Giant Slalom Female Finals – Small Final Canyon Ski Resort
12:05 Alpine Skiing Giant Slalom Male Final – Run 2 Nakiska Ski Resort (Kananaskis)
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Female Quarter Finals – Heat 1 River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Female Quarter Finals – Heat 2 River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Female Quarter Finals – Heat 3 River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Female Quarter Finals – Heat 4 River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Female Quarter Finals – Heat 5 River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Female Semi Finals – Heat 1 River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Female Semi Finals – Heat 2 River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Female Finals – Final A River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Female Finals – Final B River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Male Quarter Finals – Heat 1 River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Male Quarter Finals – Heat 2 River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Male Quarter Finals – Heat 3 River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Male Quarter Finals – Heat 4 River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Male Quarter Finals – Heat 5 River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Male Semi Finals – Heat 1 River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Male Semi Finals – Heat 2 River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Male Finals – Final A River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Cross Country Skiing Sprint, Free Male Finals – Final B River Bend Golf and Recreation Area
12:30 Hockey Female Preliminaries – Pool C – Game 13 – NL vs PE Centrium
12:30 Hockey Female Preliminaries – Pool C – Game 14 – NT vs YT Downtown Arena
12:30 Squash Team Competition Female Pool A – Encounter 012 – NB vs SK Gary W. Harris Canada Games Centre
12:30 Squash Team Competition Female Pool A – Encounter 013 – NL vs QC Gary W. Harris Canada Games Centre
12:30 Squash Team Competition Female Pool B – Encounter 014 – MB vs NS Gary W. Harris Canada Games Centre
12:30 Squash Team Competition Female Pool B – Encounter 015 – AB vs PE Gary W. Harris Canada Games Centre
13:20 Alpine Skiing Giant Slalom Para Female Final – Run 1 Nakiska Ski Resort (Kananaskis)
13:30 Archery Recurve – Individual Female Qualifying – Round 1 Westerner Park
13:30 Archery Recurve – Individual Male Qualifying – Round 1 Westerner Park
13:30 Archery Recurve – Team Mix Qualifying – Round 1 Westerner Park
13:30 Snowboard Parallel Giant Slalom Male 1/16 Finals – Race 1 Canyon Ski Resort
13:30 Snowboard Parallel Giant Slalom Male 1/8 Final – Race 1 Canyon Ski Resort
13:30 Snowboard Parallel Giant Slalom Male Quarterfinal – QF 1 Canyon Ski Resort
13:30 Snowboard Parallel Giant Slalom Male Quarterfinal – QF2 Canyon Ski Resort
13:30 Snowboard Parallel Giant Slalom Male Quarterfinal – QF3 Canyon Ski Resort
13:30 Snowboard Parallel Giant Slalom Male Quarterfinal – QF4 Canyon Ski Resort
13:30 Snowboard Parallel Giant Slalom Male Semi-final – SF1 Canyon Ski Resort
13:30 Snowboard Parallel Giant Slalom Male Semi-final – SF2 Canyon Ski Resort
13:30 Snowboard Parallel Giant Slalom Male Finals – Big Final Canyon Ski Resort
13:30 Snowboard Parallel Giant Slalom Male Finals – Small Final Canyon Ski Resort
13:40 Alpine Skiing Giant Slalom Para Male Final – Run 1 Nakiska Ski Resort (Kananaskis)
13:40 Figure Skating Dance Novice Mix Final – Pattern Dance Gary W. Harris Canada Games Centre
14:00 Curling Female Preliminaries – Draw 6 – Sheet 03 – MB vs NB Pidherney Curling Centre
14:00 Curling Female Preliminaries – Draw 6 – Sheet 06 – NL vs SK Pidherney Curling Centre
14:00 Curling Female Preliminaries – Draw 6 – Sheet 08 – BC vs PE Pidherney Curling Centre
14:00 Curling Female Preliminaries – Draw 6 – Sheet 11 – NS vs ON Pidherney Curling Centre
14:00 Curling Male Preliminaries – Draw 6 – Sheet 07 – NL vs SK Pidherney Curling Centre
14:00 Curling Male Preliminaries – Draw 6 – Sheet 09 – BC vs PE Pidherney Curling Centre
14:00 Judo Individual – 44 kg Female Semifinals – 101 Westerner Park
14:00 Judo Individual – 44 kg Female Semifinals – 102 Westerner Park
14:00 Judo Individual – 52 kg Female Semifinals – Encounter 101 Westerner Park
14:00 Judo Individual – 52 kg Female Semifinals – Encounter 102 Westerner Park
14:00 Judo Individual – 50 kg Male Finals – Encounter 601 – Bronze Medal Westerner Park
14:00 Judo Individual – 50 kg Male Finals – Encounter 602 – Bronze Medal Westerner Park
14:00 Judo Individual – 60 kg Male Finals – Encounter 601 – Bronze Medal Westerner Park
14:00 Judo Individual – 60 kg Male Finals – Encounter 602 – Bronze Medal Westerner Park
14:00 Judo Individual – 66 kg Male Finals – Encounter 601- Bronze medal Westerner Park
14:00 Judo Individual – 66 kg Male Finals – Encounter 602- Bronze medal Westerner Park
14:10 Alpine Skiing Giant Slalom Para Female Final – Run 2 Nakiska Ski Resort (Kananaskis)
14:30 Alpine Skiing Giant Slalom Para Male Final – Run 2 Nakiska Ski Resort (Kananaskis)
14:30 Judo Individual – 44 kg Female Finals – 201 Westerner Park
14:30 Judo Individual – 52 kg Female Finals – Bronze Medal 201 Westerner Park
14:30 Judo Individual – 52 kg Female Finals – Bronze Medal 202 Westerner Park
14:30 Judo Individual – 50 kg Male Finals – Encounter 301 – Gold medal Westerner Park
14:30 Judo Individual – 55 kg Male Finals – Final 301 – Gold medal Westerner Park
14:30 Judo Individual – 60 kg Male Finals – Gold medal Westerner Park
14:30 Judo Individual – 66 kg Male Finals – Gold medal Westerner Park
15:00 Badminton Singles Female Semifinals – SF 01 Gary W. Harris Canada Games Centre
15:00 Judo Individual – 48 kg Female Finals – Gold Medal Westerner Park
15:00 Judo Individual – 52 kg Female Finals – Gold Medal 203 Westerner Park
15:00 Squash Team Competition Male Pool A – Encounter 016 – ON vs SK Gary W. Harris Canada Games Centre
15:00 Squash Team Competition Male Pool A – Encounter 018 – PE vs YT Gary W. Harris Canada Games Centre
15:00 Squash Team Competition Male Pool B – Encounter 017 – BC vs NB Gary W. Harris Canada Games Centre
15:00 Squash Team Competition Male Pool B – Encounter 019 – NL vs NT Gary W. Harris Canada Games Centre
15:06 Figure Skating Pairs Novice Mix Final – Short Program Gary W. Harris Canada Games Centre
15:15 Badminton Singles Female Semifinals – SF 02 Gary W. Harris Canada Games Centre
15:30 Badminton Singles Male Semifinals – SF 01 Gary W. Harris Canada Games Centre
15:40 Figure Skating Singles Novice Male Final – Short Program Gary W. Harris Canada Games Centre
15:45 Badminton Singles Male Semifinals – SF 02 Gary W. Harris Canada Games Centre
16:00 Badminton Doubles Female Semifinals – SF 01 Gary W. Harris Canada Games Centre
16:00 Hockey Female Preliminaries – Pool A – Game 15 – MB vs NB Downtown Arena
16:00 Hockey Female Preliminaries – Pool B – Game 16 – BC vs NS Centrium
16:15 Badminton Doubles Female Semifinals – SF 02 Gary W. Harris Canada Games Centre
16:30 Badminton Doubles Male Semifinals – SF 01 Gary W. Harris Canada Games Centre
16:30 Gymnastics Trampoline – Team Mix Final – Female Routine Collicutt Centre
16:30 Gymnastics Trampoline – Team Mix Final – Male Routine Collicutt Centre
16:45 Badminton Doubles Male Semifinals – SF 02 Gary W. Harris Canada Games Centre
17:08 Figure Skating Singles Novice Female Final – Short Program Gary W. Harris Canada Games Centre
17:30 Squash Team Competition Female Pool A – Encounter 017 – NB vs QC Gary W. Harris Canada Games Centre
17:30 Squash Team Competition Female Pool A – Encounter 018 – ON vs SK Gary W. Harris Canada Games Centre
17:30 Squash Team Competition Female Pool B – Encounter 016 – BC vs NT Gary W. Harris Canada Games Centre
17:30 Squash Team Competition Female Pool B – Encounter 019 – MB vs PE Gary W. Harris Canada Games Centre
18:30 Badminton Doubles Mix Preliminaries – MATCH 93 – DeRaj/Nichols vs Gillies/Kim Gary W. Harris Canada Games Centre
19:00 Badminton Doubles Mix Semifinals – SF1 Mixed Doubles Gary W. Harris Canada Games Centre
19:00 Badminton Doubles Mix Semifinals – SF2 Mixed Doubles Gary W. Harris Canada Games Centre
19:00 Curling Female Preliminaries – Draw 7 – Sheet 02 – AB vs PE Pidherney Curling Centre
19:00 Curling Female Preliminaries – Draw 7 – Sheet 04 – NL vs ON Pidherney Curling Centre
19:00 Curling Female Preliminaries – Draw 7 – Sheet 06 – BC vs NT Pidherney Curling Centre
19:00 Curling Female Preliminaries – Draw 7 – Sheet 08 – NS vs QC Pidherney Curling Centre
19:00 Curling Male Preliminaries – Draw 7 – Sheet 03 – AB vs PE Pidherney Curling Centre
19:00 Curling Male Preliminaries – Draw 7 – Sheet 05 – NL vs ON Pidherney Curling Centre
19:00 Curling Male Preliminaries – Draw 7 – Sheet 07 – BC vs NT Pidherney Curling Centre
19:00 Curling Male Preliminaries – Draw 7 – Sheet 09 – NS vs QC Pidherney Curling Centre
19:00 Curling Male Preliminaries – Draw 7 – Sheet 11 – MB vs NB Pidherney Curling Centre
19:20 Figure Skating Special Olympics Singles Level II Female Final – Free Program Gary W. Harris Canada Games Centre
19:30 Hockey Female Preliminaries – Pool A – Game 18 – QC vs SK Downtown Arena
19:30 Hockey Female Preliminaries – Pool B – Game 17 – AB vs ON Centrium
20:00 Squash Team Competition Male Pool A – Encounter 020 – ON vs YT Gary W. Harris Canada Games Centre
20:00 Squash Team Competition Male Pool A – Encounter 022 – MB vs SK Gary W. Harris Canada Games Centre
20:00 Squash Team Competition Male Pool B – Encounter 021 – BC vs NT Gary W. Harris Canada Games Centre
20:00 Squash Team Competition Male Pool B – Encounter 023 – AB vs NB Gary W. Harris Canada Games Centre
20:30 Badminton Doubles Mix Preliminaries – MATCH 107 – Chan/Lai vs Pan/Lawther Gary W. Harris Canada Games Centre

Follow Author

2019 Canada Winter Games

Gift that keeps giving: 35 Alberta non-profits funded through the 2019 Canada Winter Games Legacy Fund

Published on

From the Canada Games Council

LEGACIES OF THE 2019 CANADA WINTER GAMES CONTINUE TO GROW

Legacy Fund Society awards legacy funds to not-for-profits across Alberta

The 2019 Canada Winter Games Legacy Fund Society has awarded the financial legacy from the 2019 Games to not-for-profit sport and community organizations across Alberta.

“The Legacy Fund Society is pleased to announce that we have awarded $655,000 in grants to 35 not-for-profit sport and community organizations across Alberta,” said Guy Pelletier, Legacy Fund Society Chair. “The grants support a wide variety of projects across the province. These organizations and their respective projects build on the numerous legacies of the 2019 Games.”

Through a grant application process in early 2021, the Legacy Fund Society received and reviewed funding requests for 200 projects from nearly 150 organizations at a value of over $7.1 million.‍

“The response to our call for applications was phenomenal. There was no shortage of meaningful and innovative projects,” said Pelletier.

“The 2019 Canada Games in Red Deer were truly transformative and continue to foster meaningful legacies across Alberta,” said Kelly-Ann Paul, Senior Vice-President of Host Relations at the Canada Games Council. “These legacy grants will enrich and uplift organizations and communities as we strive to strengthen the fabric of Canada through the power of sport.”

Requests for funding were reviewed and evaluated based on their alignment with the values of the 2019 Games and distributed in four categories: athlete and coach or official development; infrastructure or equipment development or acquisition; sport development capacity building; and non-sport or discretionary projects.

The following is a listing of the organizations who were awarded funding:

Continue Reading

2019 Canada Winter Games

2019 Canada Winter Games Chair Lyn Radford Wins STC Sport Event Volunteer of the Year Award

Published on

From the Canada Games Council

Lyn Radford, Chair of the 2019 Canada Winter Games, has been named the recipient of the 2020 Sport Tourism Canada (STC) Sport Event Volunteer of the Year Award.

The presentation of the 2020 PRESTIGE awards, postponed from last year, were hosted virtually as a gala on-line production. The presentation was hosted by Olympian, World Cup medallist and CBC Broadcaster Kelly VanderBeek.

The STC Sport Event Volunteer of the Year Award recognizes the outstanding contributions of an individual’s volunteer efforts during the hosting of one or more sport events in Canada in 2019.

Lyn Radford Background and Accomplishments

-Lyn Radford served as the Chair of the 2019 Canada Winter Games Host Society from 2014 – 2019

-Lyn oversaw the leadership, planning, execution, governance, and fundraising of the 2019 Canada Games, while serving as the primary spokesperson for the organization

-She is the first singular female Chairperson of a Host Society in Canada Games history

Lyn has volunteered her time to other major events throughout Red Deer and Alberta including the following:

  • 2003, 2006 and 2007 Bid Committee member for Alberta & Western Canada Games
  • Committee member for 2013 Memorial Cup Bid
  • Chair of the 2006 Alberta Summer Games
  • Directed the 2010 Olympic Torch Celebration
  • Served as a Director for 1998 Alberta Winter Games
  • Served as a Director for the 2004 and 2012 Scotties Tournament of Hearts
  • Served as a Director for the inaugural 2013 Tour of Alberta cycling race
  • Served as Capital Campaign Chair for Red Deer’s Ronald McDonald House
  • Founding member of both the Alberta Sport Development Centre – Central and the Red Deer Leadership Centre
  • Served on the Alberta Sport Connection as the Provincial Games Chair
  • Served as a Director on Red Deer College’s Board of Governors

Lyn has been recognized through various other awards including:

  • 2005 Alberta Centennial Medal for Volunteer Service
  • 2006 Toyota Never Quit Award
  • 2007 Mayors Award of Distinction for Volunteer Service
  • Red Deer’s 2009 Citizen of the Year
  • 2011 Women of Excellence Lifetime Achievement Award winner
  • Governor General of Canada 2012 Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal
  • 2019 City of Red Deer Lifetime Achievement Award
  • 2019 honorary bachelor of interdisciplinary studies degree
Quotes

“The 2019 Canada Winter Games were an incredible event that showcased our nation’s top amateur athletes and left behind a legacy of infrastructure, sustainability, and community pride in Red Deer. Lyn Radford was the driving force behind how successful these Games were, and we are grateful for the years of hard work and dedication she invested in the 2019 Canada Winter Games. The Canada Games are stronger than ever because of Lyn, and we’re thrilled that she’s being recognized for all of her accomplishments.”

Evan Johnston, Chair, Canada Games Council

“Congratulations to Lyn on being recognized  by Sport Tourism as the Sport Event Volunteer of the Year.  What a well deserved honor. Lyn has worked tirelessly as a volunteer for all of her adult life. No task is too small or too large for her to tackle. But the legacy of her volunteerism goes deeper than just her own involvement in a myriad of activities and events. She leads, motivates, encourages, cajoles and celebrates in such an infectious manner that the result is literally thousands of people who are giving back to their community because of her passion for commitment. The 2019 Canada Winter Games was just one of many opportunities for her to lead others to impact our community. I am sure all of the nominees have been involved in their events because of an intrinsic motivation to make a difference.  And Lyn was no different. Her motivation is never about self but about transforming community and people. During one day in the preparation for the Games, Lyn made an important presentation to our political leaders in the morning, helped with the orientation of volunteers in the afternoon and then was found hanging ornamental snowflakes from the light posts of main street in the evening. She exemplifies the saying ‘life is short-do stuff that matters-for and with others.”

Hugh McPherson, Vice Chair, 2019 Canada Winter Games Host Society

“Thank you to Sport Tourism Canada for recognizing the 2019 Canada Winter Games, and the hard work of our “force-to-be-reckoned with” Chair, Lyn Radford. This award recognizes the leadership, strength and fortitude demonstrated by our Chair, Lyn Radford and CEO, Scott Robinson, and the more than 5,000 incredible community volunteers. We made this once-in-a-lifetime moment ours, as individuals, as a community, and as a country in pursuit of possibilities. Congratulations Lyn on this prestigious award.”

Tara Veer, Mayor of Red Deer

About the Canada Games

Held once every two years, alternating between winter and summer, the Canada Games are the largest multi-sport event in Canada for up and coming amateur athletes. Each Games features two weeks of competition, between 16 – 19 sports, approximately 3,400 summer and 2,350 winter athletes, and over 4,000 volunteers. Hosted in every province at least once since their inception in Quebec City in 1967, the Games are proud of their contribution to Canada’s sport development system in addition to their lasting legacy of sport facilities, community pride and national unity.

The organization of the Canada Games is made possible thanks to the contribution and support of the Government of Canada, provincial/territorial governments, host municipalities and the Canada Games Council.

Continue Reading

october, 2022

thu13oct5:30 pm7:30 pmPregnancy & Loss Support Group - Zoom Session5:30 pm - 7:30 pm

Trending

X